کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی

نوزاد مبتلا به زردی داخل دستگاه فتوتراپی

زردی یک بیماری شایع در نوزادان است که پوست و سفیدی چشم نوزاد در اثر افزایش سطح بیلی‌روبین در خون، زرد رنگ می‌شود. بیلی‌روبین یک ماده زرد رنگ است که در هنگام تجزیه گلبول‌های قرمز خون تولید شده و با تجمع آن باعث عوارض زیادی در کودکان می‌شود.

در نوزادان نارس، کبد هنوز به طور کامل رشد نکرده است و نمی‌تواند بیلی‌روبین را به طور کامل از بدن خارج کند یا ممکن است نوزاد دارای مشکلات ژنتیکی، ناسازگاری‌های گروه خونی رزوس (Rh)، مشکل در گلبول‌های قرمز خون نوزاد یا کم خونی همولیتیک باشد و بدن نوزاد نتواند به اندازه کافی بیلی روبین را از بین ببرد. به همین دلیل با جمع شدن بیلی روبین خون، نوزاد مبتلا به زردی می‌شود.

با تجمع بیلی روبین خون در نوزادان عوارض جبران ناپذیری مانند بیماری کرنیکتروس در نوزاد به وجود می‌آید؛ پس بهتر است که با مشاهده علائم زردی فوراً درمان آن صورت بگیرد تا نوزاد از شر این بیماری متداول خلاص شود.

یکی از روش‌های درمان زردی نوزاد، اجاره دستگاه فتوتراپی (نوردرمانی) است. در این روش، نوزاد در معرض نور فلورسنت دستگاه، و تابش طول موج‌های خاص قرار می‌گیرد که به تجزیه بیلی‌روبین خون کمک می‌کند.

استفاده از دستگاه زردی نوزاد نیاز به رعایت یک سری نکات دارد که باید حتماً مورد توجه قرار بگیرند. برای محافظت از چشمان نوزاد در برابر اشعه‌های دستگاه فتوتراپی، از چشم بند استفاده می‌شود. اما ممکن است در برخی موارد، چشم بند نوزاد کنار برود و نوزاد در معرض مستقیم نور قرار بگیرد.

با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا به سؤالات پر تکرار والدین عزیز که اکثر آن‌ها در نی نی سایت هم مطرح شده و در مورد کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی است پاسخ دهیم:

 

تاثیر نور دستگاه زردی نوزادان

استفاده از دستگاه زردی نوزادان (فتوتراپی) خطری ندارد! اما باید توجه داشته باشید که در حین استفاده از دستگاه نکات مراقبتی را رعایت کنید تا نوزاد از عوارض دستگاه در امان باشد.

برخی از عوارض استفاده از دستگاه زردی می‌تواند شامل آسیب به چشمان نوزاد، آسیب به اندام‌های تناسلی نوزاد، کم آبی بدن نوزاد، افزایش دمای بدن نوزاد و غیره باشد.

که در برخی موارد این عوارض با مداوا کردن آن، به سرعت درمان می‌شود.

 

علت کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی

در برخی موارد، ممکن است چشم بند نوزادی که زیر دستگاه زردی است از روی چشمان او کنار برود. این اتفاق می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله:

 • اندازه نامناسب چشم بند: اگر چشم بند نوزاد خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد، ممکن است از روی چشمان کودک کنار برود.
 • فعالیت و تکان خوردن نوزاد: نوزادان ممکن است در هنگام فتوتراپی دست و پا زده و چشم بند خود را کنار بزنند و یا ممکن است نوزاد در حین خواب چشم بند را کنار بزند.
 • مواد حساسیت‌زا چشم بند: برخی از مواد موجود در چشم بندها می‌تواند باعث خارش چشم نوزاد شوند و او را تحریک کنند تا چشم بند خود را کنار بزند.

اگر چشم بند نوزاد از روی چشمان او کنار رفت، باید بلافاصله جلوی چشمان او را بگیرید تا از قرار گرفتن چشمان نوزاد در معرض نور مستقیم دستگاه فتوتراپی جلوگیری کنید، سپس، چشم بند را دوباره روی چشمان او قرار دهید.

 

عوارض کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه فتوتراپی

ازآنجاکه تاثیر نور دستگاه زردی بر چشم نوزاد بسیار زیاد است؛ قرار گرفتن مستقیم چشمان نوزاد در معرض نور فلورسنت (فتوتراپی) می‌تواند باعث مشکلات جدی مانند آسیب به شبکیه چشم کودک و اختلال در بینایی شود.

بنابراین استفاده از چشم بند دستگاه زردی برای نوزادان بسیار ضروری است. همچنین زمانی که چشم بند نوزاد کنار رفت باید فوراً چشمان نوزاد را بپوشانید، آن را به جای خود برگردانید یا چشم بند نوزاد تعویض کنید.

در صورت آسیب دیدن چشم نوزاد در اثر کنار رفتن چشم بند، ممکن است قرمزی چشم، آبریزش چشم و حساسیت نوزاد به نور پیدا کند.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

چشم بند نوزاد زیر دستگاه زردی

راهکارهای پیشگیری از کنار رفتن چشم بند نوزاد

برای پیشگیری از کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از چشم بند مناسب استفاده کنید: چشم بند باید به اندازه سر نوزاد باشد و از مواد نرم و ضد حساسیت ساخته شده باشد، همچنین چشم بند باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا چشمان نوزاد را کاملاً بپوشاند و در جای خود محکم قرار بگیرد.
 • چشم بند را به درستی روی سر نوزاد قرار دهید: طرز بستن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی باید به گونه‌ای باشد که محکم روی سر نوزاد قرار بگیرد تا از کنار رفتن آن جلوگیری شود. چشم بند باید به گونه‌ای تنظیم شود که کاملاً چشمان نوزاد و روی قسمتی از بینی و گونه‌های او قرار بگیرد.
 • با نوزاد خود بازی کنید: بازی کردن با نوزاد می‌تواند او را سرگرم کند و از بی‌قراری او جلوگیری کند.
 • اجاره دستگاه زردی با لامپ ال ای دی: هنگام استفاده از این دستگاه‌های تونل مانند، بدن نوزاد درون محفظه بسته آن قرار می‌گیرد و سر نوزاد بیرون محفظه آن است و هیچ نوری به سر و چشمان نوزاد اصابت نمی‌کند.
 • با پزشک متخصص مشورت کنید: اگر چشم بند نوزاد به طور مداوم کنار می‌رود با پزشک صحبت کنید تا راه‌حل‌های دیگری را برای محافظت از چشمان نوزاد در نظر بگیرید.

با رعایت این نکات می‌توانید از کنار رفتن چشم بند نوزاد و آسیب دیدن چشمان او جلوگیری کنید.

 

زردی آنلاین، حافظ سلامتی نوزادان

همان‌طور که اشاره کردیم کنار رفتن چشم بند نوزادان در دستگاه زردی یکی از مشکلات رایجی است که در حین درمان زردی نوزاد (یرقان) به وجود می‌آید.

ازآنجاکه نور فلورسنت تابیده شده توسط دستگاه زردی، در عین حال که بسیار مناسب درمان زردی نوزادان است اما تابش مستقیم آن بر چشمان نوزاد می‌تواند عواقب نامطلوبی برای سلامتی کودکان نازنین ایجاد کند.

کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی می‌تواند خطرناک باشد. برای پیشگیری از این مشکل، می‌توانید از چشم بند مناسب برای سر نوزاد استفاده کنید. چشم بند را به طور محکم روی چشمان نوزاد قرار دهید. در صورت مشاهده اینکه چشم بند نوزاد کنار رفته است، سریعاً آن را به جای خود برگردانید. اگر نمی‌توانید چشم بند را به تنهایی به جای خود برگردانید، از یک پرستار یا پزشک کمک بگیرید.

اگر نوزاد شما بیش از 2 یا 3 دقیقه در معرض مستقیم نور دستگاه فتوتراپی قرار گرفت، باید با پزشک متخصص تماس بگیرید.

در ضمن شما می‌توانید با اجاره به‌روزترین دستگاه زردی نوزاد از زردی آنلاین، سلامتی و درمان نوزاد خود را تضمین کنید.

10 دیدگاه برای “کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی

 1. حنا گفته:

  کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه فتوتراپی چه عوارضی دارد؟

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام حنا عزیز
   قرار گرفتن مستقیم چشمان نوزاد در معرض نور فلورسنت می‌تواند باعث مشکلات جدی مانند آسیب به شبکیه چشم کودک و اختلال در بینایی شود.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام مهدی عزیز
   طرز بستن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی باید به گونه‌ای باشد که محکم روی سر نوزاد قرار بگیرد تا از کنار رفتن آن جلوگیری شود. چشم بند باید به گونه‌ای تنظیم شود که کاملاً چشمان نوزاد و روی قسمتی از بینی و گونه‌های او قرار بگیرد.

 2. ندا گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  درصورتی که نوزاد خواب باشه ، ده دقیقه یه رب بدون چشم بند تو دستگاه باشه مشکلی براش پیش می یاد؟!

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام ندای عزیز
   می‌دانیم که سلامتی فرشته نازتان برای شما مهم است؛ پس استفاده از چشم‌بند برای نوزاد در دستگاه زردی الزامی‌است حتی اگر چند دقیقه داخل دستگاه قرار بگیرد.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام مهدیس عزیز
   هدف ما از استفاده از دستگاه زردی نوزاد، کاهش هرچه بیشتر ریسک و افزایش آرامش و آسودگی خاطر است؛ پس استفاده از چشم‌بند می‌تواند پروسه درمانی را برای فرشته ناز شما بسیار دل‌پذیرتر کند.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام حنا کینژاد عزیز
   دستگاه زردی نوزاد با تابش نور خاصی از طیف آبی زردی را درمان می‌کند و اشعه مخربی از خود تولید نمی‌کند؛ به همین دلیل برای اطرافین هیچ ضرری نخواد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *