قطره بیلی ناستر چیست؟ (طرز استفاده و عوارض جانبی)

نوزاد مبتلا به زردی

همان‌طور که می‌دانید، زردی (neonatal jaundice) حالتی شایع در اطفال و نوباوگان تازه‌متولدشده است که خود را با زردشدن سفیدهٔ چشم‌ها و پوست نشان می‌دهد. این مشکل متداول معمولاً خطری برای فرزند شما نخواهد داشت؛ اما غفلت و عدم رسیدگی به‌موقع ممکن است خدای‌نکرده باعث ایجاد عفونت یا نارسایی کبد شود. از علائم زردی در نوزاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تیره و زردشدن زیادی ادرار نوزاد (در نوزادان باید ادرار زرد روشن یا بی‌رنگ باشد)
 • زرد شدن نقاطی از بدن (صورت، گردن، قفسه سینه و…)
 • کم‌رنگ‌شدن مدفوع (مدفوع نوزاد باید معمولاً زرد یا نارنجی باشد)

بهترین روش کمکی برای رفع زردی نوزاد که پزشکان پیشنهاد می‌دهند، مصرف قطره بیلی ناستر است که البته استفاده از دستگاه‌ زردی نوزاد (فتو‌تراپی) به همراه شیرخشت، می‌تواند پروسه درمان زردی در نوزاد شما را بسیار سریع‌تر کند.

در این مطلب می‌خواهیم بهترین قطره زردی نوزاد را به شما معرفی کنیم و طریقه مصرف، مقدار مصرف و مزایا و معایب آن را شرح بدهیم.

 

بیلی ناستر، بهترین قطره زردی نوزاد

بیلی‌ روبین یکی از رنگ‌دانه‌های زردرنگ صفراوی است که از شکست و تجزیة طبیعی هموگلوبین خون پدید می‌آید و عامل رنگ زرد ادرار و رنگ قهوه‌ای مدفوع است. کبد که وظیفه تصفیه خون در بدن را به عهده دارد، ممکن است در فرزندان تازه‌متولدشده، هنوز به عنوان یک عضو کامل شکل نگرفته باشد پس بدن نوزادان در دفع بیلی روبین ناتوان خواهد بود. عدم خروج بیلی‌روبین از سیستم گردش خون دلیل ابتلا به زردی است.

قطره بیلی ناستر که در‌واقع عصاره شیرخشت است و دارویی گیاهیست، در اینجا به کمک شما خواهد آمد. شیرخشت حاوی قندهایی مانند فروکتوز، ساکارز، دکستروز، مانیتول و پلی‌ساکاریدهای مختلف است. مانیتول درصد بیشتر این عصاره را (۴۰ تا ۶۰ درصد)  تشکیل می‌دهد که در دستگاه گوارش خیلی کم جذب می‌شود و در روده سبب به‌وجودآمدن اسهال می‌شود. این خاصیت مانیتول بیلی روبین را که به‌وسیله کبد وارد روده شده است، از راه مدفوع دفع می‌کند و باعث کاهش سطح بیلی روبین در خون می‌شود. با این اوصاف، قطره بیلی ناستر که مدفوع مکرر را در پی دارد، روند دفع بیلی روبین از طریق کبد را بسیار سرعت می‌بخشد و همچنین باعث رفع یبوست در کودکان و حتی بزرگسالان نیز خواهد شد.

Bilineaster-drop

طریقه مصرف قطره بیلی ناستر برای نوزاد

می‌توان گفت؛ چون منشأ این قطره گیاهیست و درواقع عصاره شیرخشت می‌باشد، مصرف آن عوارض بسیار کمتری نسبت به داروهای شیمیایی به همراه دارد. اما باز هم مصرف خودسرانه و یا بدون مشورت دکتر، ممکن است خطراتی را برای فرزند شما به وجود بیاورد.

میزان مصرف قطره بیلی ناستر به طور معمول  به‌ازای هر کیلوگرم وزن نوزاد، ۳ تا ۵ قطره و سه وعده در روز است؛ اما باز هم توصیه می‌شود که فقط به طرز استفاده از قطره بیلی ناستر که روی جعبه نوشته شده است کفایت نکنید و حتما با مشورت پزشک خود، قطره را استفاده کنید.

 

عوارض قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

این قطره به‌خودی‌خود، اثر سوئی ندارد و از جانب متخصصین، عوارض مخرب یا قابل بحثی گزارش نشده است. اما در مواردی چون موجب افزایش فعالیت دستگاه دفع می‌شود، تغییر در عملکرد بدن را به‌همراه خواهد داشت.

در خیلی از موارد برای مادران سؤال شده است که (آیا قطره بیلی ناستر برای زردی بچه خواب آور است؟) یا (کیا به بچشون بیلی ناستر دادن؟).

باید بگوییم بیلی ناستر، بهترین قطره زردی نوزاد است که اکثر مادران با تجویز دکتر به فرزندان خود می‌دهند. ممکن است پروسه تأثیرگذاری این قطره در ابتدا کمی کند باشد؛ اما معمولاً بعد از سه روز، تا ۹۰ درصد در درمان زردی نوزاد شما اثربخش خواهد بود.

از طرفی گزارش شده است که مصرف قطره بیلی ناستر در برخی از نوزادان، اثر خواب‌آور روی آنها گذاشته است. پس اگر کوچولوی بامزه شما بعد از مصرف این قطره کمی خواب‌آلود شد اصلاً نگران نشوید، زیرا خواب‌آلودگی می‌تواند از عوارض بیلی ناستر باشد.

همان‌طور که اشاره کردیم، مانتول موجود در این قطره باعث برون‌روی در فرزندانتان خواهد شد. در نتیجه اسهال و برون‌روی نیز از اثرات قطره بیلی ناستر است و حتی می‌تواند مثبت عمل کند و باعث رفع یبوست نوزاد گردد.

این قطره زردی نوزاد قیمتی بسیار معقول دارد و می‌توان آن را در هر داروخانه‌ای پیدا کرد. پس خیالتان راحت باشد چون می‌توانید آن را از نزدیک‌ترین داروخانه به منزل خود، تهیه نمایید.

 

ممکن است بعد از مصرف قطره بیلی ناستر همچنان زردی فرزند شما از بین نرود. در این شرایط دلایل بسیار زیادی  وجود دارد که مانع درمان کامل زردی طفل شما می‌شوند. ما در مقاله‌ای مفصل درباره علت پایین نیامدن زردی نوزاد و راه‌های حل این موضوع برای شما توضیح داده‌ایم. به طور خلاصه می‌توان گفت که دلیل بروز همچنین مشکلی می‌تواند اختلالات وابسته به گروه خونی، کم‌کاری تیروئید، نارس بودن نوزاد، ابتلا نوزاد به فاویسم و عفونت ادراری باشد.

 

neonatal-jaundice-device

مرکز تخصصی درمان زردی نوزاد

بهترین و سریع‌ترین روش درمان زردی در نوزادان، استفاده از دستگاه زردی نوزاد است. در این دستگاه‌ها چراغ‌هایی وجود دارند که نور حدود ۴۶۰ تا ۴۹۰ نانومتر تولید می‌کنند. این فرکانس نوری بیلی روبین خون را می‌شکند و تجزیه می‌کند که باعث می‌شود از طریق مدفوع یا ادرار دفع شود. استفاده از قطره بیلی ناستر یا شیرخشت این فرایند رو بسیار سریع‌تر و اثربخش‌تر می‌کند.

شایان‌ذکر است که حتماً لازم نیست راه زیادی را بپیمایید و زمان زیادی صرف کنید که به درمانگاه یا بیمارستان بروید تا از این ‌دستگاه‌ها استفاده کنید.

شما می‌توانید از زردی آنلاین دستگاه زردی نوزاد را اجاره کنید و در گرمای خانه خود، کودک دلبندتان را درمان کنید تا دیگر مجبور نشوید فرزند خود را از منزل بیرون ببرید.

 

به‌طورکلی، زردی در نوزادان بسیار شایع است و با راه‌حل‌های ساده‌ای چون دستگاه زردی نوزاد، استفاده از قطره زردی نوزاد و روش‌های سنتی قابل‌درمان است. به یاد داشته باشید که در اولین فرصت برای درمان زردی فرزند خود اقدام کنید و در تمام پروسه درمان نوزادتان، با پزشک در ارتباط باشید و خودسرانه دارو یا روشی را استفاده نکنید.

جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد در تهران با شماره 09124893650 تماس بگیرید و با متخصصین مجموعه زردی آنلاین ارتباط برقرار کنید.

 

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان گذاشته و مطالب را با عزیزانتان به اشتراک بگذارید.

کودکان هدایای خدا هستند، مراقبت از آنان وظیفه ما است.

12 دیدگاه برای “قطره بیلی ناستر چیست؟ (طرز استفاده و عوارض جانبی)

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام کیمیا عزیز
   میزان مصرف قطره بیلی ناستر به طور معمول ۳ تا ۵ قطره و سه وعده در روز است؛ اما باز هم توصیه می‌شود که حتما با مشورت پزشک خود، قطره را استفاده کنید.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام رنجبر عزیز
   به طور کلی می‌توان گفت که دلیل پایین نیامدن زردی می‌تواند اختلالات وابسته به گروه خونی، کم‌کاری تیروئید، نارس بودن نوزاد، ابتلا نوزاد به فاویسم و عفونت ادراری باشد.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام هنگامه عزیز
   در اکثر نوزادان تازه‌متولد‌شده، مصرف قطره بیلی ناستر به مدت دو یا سه روز کافی است که می‌توانید با اجاره دستگاه زردی نوزاد، فرایند درمانی را بهبود ببخشید.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام عرفان عزیز
   قطره بیلی ناستر به‌طور کلی خواب‌آور نیست و فرزند شما به‌دلیل ابتلا به زردی خواب‌آلود و خسته است.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام محمد عزیز
   استفاده از قطره بیلی ناستر به دفع بیلی روبین از بدن نوزاد کمک کرده و باعث می‌شود تا رنگ مدفوع او رفته‌رفته به رنگ طبیعی و نرمال بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *