تست زردی نوزاد در منزل، با روشی هوشمند برای مادرهای نگران

دستان نوزاد در دستان مادر

بیماری زردی، یک مشکل شایع در نوزادان تازه متولد است که می‌تواند در حالت‌های متفاوتی ظاهر شود؛ از نسخه خفیف تا نسخه شدید. عدم توجه به این مسئله، عواقب خطرناک و غیر قابل برگشتی را به همراه دارد، بنابراین تست زردی نوزاد به‌عنوان یک آزمون استاندارد برای همه نوزادان تازه‌متولدشده توصیه می‌شود.

در حال حاضر، روش‌های مختلفی برای تشخیص زردی نوزاد وجود دارد، اما استفاده از دستگاه بیلی چک به‌عنوان بهترین روش تشخیص شناخته شده است. با استفاده از این دستگاه، دیگر نیازی به خون‌گیری از پا یا سایر بخش‌های بدن نوزاد نیست. در این مقاله، هدف ما آشنایی بیشتر شما با تست زردی نوزاد در منزل است.

علل و نشانه‌هایی که نباید نادیده بگیرد

زردی نوزاد به مشکلی اشاره دارد که اغلب خانواده‌ها با آن آشنا هستند، اما بسیاری از افراد نمی‌دانند دقیقاً این بیماری ناشی از چه عواملی است. در واقع، زردی نوزاد با سطح بیلی‌روبین در خون رابطه مستقیم دارد. افزایش سطح بیلی‌روبین در خون، منجر به بروز زردی در نوزاد می‌شود. این بیماری در ایام اولیه تولد نوزاد به طور کاملاً طبیعی است، اما درصورتی‌که سطح بیلی‌روبین از حداکثر مجاز تجاوز کند، نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

بیلی‌روبین چیست؟

بیلی‌روبین ماده‌ای است که در نتیجه تجزیه گلبول‌های قرمز توسط کبد تولید می‌شود و از طریق روده دفع می‌شود. درصورتی‌که فرایند دفع بیلی‌روبین در بدن مشکلی داشته باشد، این ماده در خون افزایش می‌یابد و باعث ظهور زردی در نوزادان می‌شود.

علائم زردی نوزاد

 • اگر نوزاد شما در کمتر از 2 هفته اول تولد زرد شود.
 • اگر نوزاد از لحاظ عملکرد معده و روده مشکل دارد، نمی‌تواند بخوابد و تغذیه مناسبی ندارد.
 • اگر نوزاد علائمی مانند استفراغ مکرر، خوابیدن زیاد و کاهش فعالیت دارد.
 • اگر نوزاد شما تب دارد یا علائمی از عفونت نشان می‌دهد.
نوزاد مبتلا به زردی

مقدار بیلی‌روبین و نشانگرهای زردی

 • زردی در صورت نوزاد، معمولاً میزانی بین 5 تا 7 واحد بیلی‌روبین را نشان می‌دهد.
 • زردی از زیر گردن تا ناف اشاره به مقدار بیلی‌روبینی در حدود 10 تا 15 واحد دارد.
 • زردی از ناف تا پایین شکم نشانگر مقدار بیلی‌روبین حدود 20 واحد است.
 • زردی در سراسر بدن یعنی میزان بیلی‌روبین در خون  25 میلی‌گرم بر دسی‌متر است.

با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید درجه زردی نوزاد را بررسی کنید. محدوده نرمال بیلی‌روبین در نوزادان بسته به سن آنها متفاوت است. بااین‌حال، بهتر است قبل از اعمال هرگونه تصمیمی، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

روش‌های تشخیص زردی نوزاد در منزل

به‌خاطر داشته باشید، سطح زردی نوزاد به طور مداوم در حال تغییر است؛ بنابراین مهم است که تست بیلی‌روبین نوزاد را در منزل در روزهای پیاپی و تا زمانی که زردی کاملاً برطرف شود، انجام دهید. یک نکته حائز اهمیت که تأثیر قابل‌توجهی در کاهش زردی نوزاد دارد، تغذیه منظم نوزاد در روزهای اول تولد است. این عمل باعث کاهش طبیعی سطح بیلی‌روبین در خون می‌شود و زردی تدریجاً از بین می‌رود.

پس از انجام تست زردی در بیمارستان هنگام تولد نوزاد، توصیه می‌شود که در روز سوم نیز این تست را تکرار کنید. اگر سطح زردی نوزاد بازهم بالا باشد، در کنار درمان‌های پزشکی، تست بیلی‌روبین خون باید در روزهای بعد نیز تکرار شود تا سطح آن به مقدار نرمال برسد.

تشخیص و تست زردی نوزاد در منزل می‌تواند به پدر و مادرها و خانواده‌ها در استراحت بیشتر و کاهش نیاز به مراجعه به مراکز درمانی کمک کند. در ادامه، دو روش متداول برای تشخیص زردی نوزاد در منزل را بررسی خواهیم کرد.

دستگاه بیلی چک

دستگاه بیلی چک یک وسیله است که میزان بیلی‌روبین در خون نوزاد را اندازه‌گیری می‌کند. با استفاده از این دستگاه، نیازی به نمونه‌برداری خون نوزاد نیست و میزان بیلی‌روبین را از طریق پوست اندازه‌گیری می‌کند. تست زردی نوزاد با استفاده از دستگاه بیلی چک بسیار آسان و غیرتهاجمی است.

دستگاه بیلی چک به‌آرامی بر روی پیشانی نوزاد قرار می‌گیرد و میزان بیلی‌روبین خون را در عرض کمتر از 5 دقیقه نشان می‌دهد. دقت این دستگاه نیز بسیار مناسب است و گزینه‌ای مناسب برای تشخیص زردی نوزاد با دستگاه در منزل محسوب می‌شود.

زردی آنلاین این امکان را برای شما به‌سادگی فراهم کرده و تنها کافی است با شماره 09124893650 تماس بگیرد تا مختصصان ما در سریع ترین زمان ممکن با استفاده دستگاه تست زردی، درجه زردی نوزاد عزیزتان را مشخص کنید.

نوزاد و مادر با ارامش خاطر

آزمایش خون

روش دیگری برای تشخیص زردی نوزاد، آزمایش خون است. درصورتی‌که به هر دلیلی نیاز به تشخیص دقیق میزان زردی نوزاد با استفاده از نمونه خون او باشد، می‌توانید از این روش استفاده کنید. برای انجام این آزمایش، نیاز به نمونه‌برداری از خون نوزاد با استفاده از سوزن دارید.

این روش معمولاً با کمی درد همراه است، اما دقت بسیار بالایی دارد و احتمال خطا در آن تقریباً صفر است. نتیجه‌ای که از طریق آزمایش خون به دست می‌آید، قابل‌اطمینان است و به شما کمک می‌کند تا میزان زردی نوزاد را به‌صورت دقیق تشخیص دهید.

تست زردی نوزاد با موبایل

با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه می‌توان با استفاده از تلفن همراه نیز میزان زردی نوزاد را اندازه‌گیری کرد. این تست هم مانند دستگاه بیلی چک بدون نیاز به خون‌گیری است و قابل‌استفاده با اکثر تلفن‌های همراه است. فقط کافی است با دانلود اپلیکیشن Bilicam و نصب آن اقدام به اندازه‌گیری زردی کنید؛ ولی باید توجه کنید که برنامه بیلی کم هنوز از دقت بالایی برخوردار نیست و نیاز به توسعه دارد پس توصیه می‌شود در حال حاضر از این اپلیکیشن استفاده نکنید.

استفاده از هر یک از این روش‌ها بستگی به شما دارد. با انجام تست زردی نوزاد بدون خون‌گیری در منزل، شما می‌توانید به‌سرعت و به‌راحتی میزان زردی نوزاد را مشخص کرده و در صورت لزوم، اقدامات پزشکی لازم را انجام دهید.

آیا تغذیه مادر بر زردی نوزاد تأثیر دارد؟

یکی از نگرانی‌های زنان باردار این است که برای رفع زردی نوزاد مادر چه بخورد؟! باید به یاد داشته باشید که نوع غذاهای مصرفی و به‌طورکلی تغذیه مادر در دوران تأثیر چندانی در بروز زردی نوزاد ندارد.

به شما توصیه می‌شود که به یک نکته مهم توجه کنید و آن هم تغذیه شیردهی پس از بارداری است. نوزاد شما باید به‌صورت منظم و کامل با شیر مادر تغذیه شود تا بتواند مقدار کافی ویتامین‌ها و مواد مغذی را برای رشد سالم خود دریافت کند. جالب است بدانید که نوزادان مبتلا به زردی باید با مقدار بیشتری از شیر مادر تغذیه شوند. این به دلیل این است که شیر مادر باعث افزایش مدفوع در نوزاد می‌شود و باعث خروج سریع‌تر بیلی‌روبین از بدن نوزاد می‌شود.

آیا همه نوزادان با زردی مواجه می‌شوند؟

بسیاری از نوزادان در زمان تولد و پس از آن هیچگاه به زردی مبتلا نمی‌شوند و نیاز به نگرانی وجود ندارد. بااین‌حال، برخی از نوزادان مستعد ابتلا به زردی هستند. این شامل موارد زیر می‌شود:

 • نوزادانی که به‌صورت نارس و در زمان موعد طبیعی به دنیا نمی‌آیند، زیرا کبد آنها هنوز کاملاً توسعه‌نیافته است و احتمال ابتلا به زردی در این موارد بیشتر است.
 • نوزادانی که به گالاکتوزمی مبتلا هستند که در آن بدن نتوانسته گالاکتوز (شکر موجود در شیر) را هضم کند.
 • نوزادانی که با خون‌مردگی در بدن متولد شده‌اند.
 • نوزادانی که برادر یا خواهر بزرگ‌تری داشته‌اند که قبلاً زردی داشته باشد.
 • کودکانی که با کم‌کاری تیروئید متولد می‌شوند.
نوزادی که در دستان مادرش خابیده

درمان زردی نوزاد

زردی نوزاد یک مشکل شایع است که ممکن است نیازمند درمان باشد. در حالت‌هایی که زردی نوزاد شدید نیست، می‌توان این چند راهکار درمانی را امتحان کنید. البته همیشه باید درمان زردی تحت نظارت پزشک صورت گیرد و اقدامات درمانی را باید به دستور پزشک انجام داد.

استفاده از دستگاه فتوتراپی

دستگاه فتوتراپی یا دستگاه نوردرمانی یکی از روش‌های اولیه درمان زردی است. شما می‌توانید از این دستگاه در منزل استفاده کنید، اما قبل از همه باید مطمئن شوید که شدت زردی نوزاد بیش از حد معمول نیست و نیاز به مراقبت پرستاری ندارد. درصورتی‌که عدد زردی نوزاد بین ۱۰ تا ۱۵ است، استفاده از دستگاه فتوتراپی در منزل ممکن است مفید باشد. اما در موارد شدیدتر، بهتر است با کادر بیمارستانی مشورت کنید.

استفاده از دستگاه فتوتراپی نیازمند خواباندن نوزاد درون دستگاه تحت نور است. در این حین، چشم‌ها و آلت تناسلی نوزاد باید محافظت شده و بقیه بخش‌های بدن باید بدون لباس باشند. نوزاد هر دو ساعت یک‌بار از دستگاه خارج می‌شود تا تغذیه شود. استفاده از دستگاه فتوتراپی در منزل، راحتی بیشتری برای خانواده به همراه دارد، البته پیش از همه باید مجوز استفاده از این دستگاه در منزل را از پزشک دریافت کنید. اجاره دستگاه فتوتراپی را با خیال راحت از زردی آنلاین انجام دهید.

تعویض خون

در موارد شدید و زمانی که درمان با فتوتراپی نتیجه ندهد، ممکن است نیاز به تعویض خون نوزاد یا مادر وجود داشته باشد که این مورد به‌ندرت انجام می‌شود و معمولاً با فتوتراپی می‌توان زردی نوزاد را درمان کرد.

استفاده از قطره زردی یا بیلی ناستر

روش درمانی دیگری که باید توجه داشته باشید، استفاده از قطره بیلی ناستر همراه با فتوتراپی و تغذیه منظم با شیر مادر، می‌تواند یک راهکار دیگر برای درمان زردی باشد.

نوزاد مبتلا به زردی در اغوش مادر

کلام پایانی

مجموعه زردی آنلاین، به‌عنوان مجهزترین مجموعه اجاره‌دهنده دستگاه فتوتراپی و تست زردی نوزاد در تهران، خدماتی حرفه‌ای و راحت را برای شما و نوزادتان فراهم می‌کند. این مجموعه امکان ارائه آزمایش زردی پوستی نوزاد را بدون نیاز به خون‌گیری، توسط کارشناسان مجرب، در منزل شما فراهم می‌آورد.

تست زردی پوستی نوزاد با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه تست زردی در دنیا، بیلی چک، به شما این امکان می‌دهد تا بدون هیچ‌گونه درد برای نوزاد و استرس برای والدین، این آزمایش را در خانه انجام دهید.

برای تست زردی نوزاد و اجاره دستگاه فتوتراپی در تهران، می‌توانید با شماره 09124893650 تماس بگیرید.

مراقبت از نوزادتان را با اطمینان به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *