عدد زردی نوزاد چیست؟ چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

کودک خوابیده مبتلا به زردی

قبل از هر چیز با صرف‌نظر از علت زردی نوزاد و عدد زردی نوزاد، باید بگوییم که ابتلا به زردی در نوباوگان حالتی شایع و معمول  است که در ابتدا خطر چندانی برای فرزندان شما نخواهد داشت؛ اما با بی‌توجهی و اتلاف وقت در درمان سریع زردی در نوزادان، می‌تواند خدای‌نکرده برای شما و فرزندتان مشکل‌ساز باشد.

اما به‌هیچ‌وجه نگران نباشید. ما در این مقاله سعی داریم تا با معرفی علت زردی نوزاد، راه‌های تشخیص زردی نوزاد، عدد زردی نوزاد و روش‌های درمان زردی نوزاد در خانه، شما را با این مقوله به شناخت نسبی برسانیم تا با خیال راحت، هرچه سریع‌تر بتوانید فرزند عزیز خود را درمان کنید.

بیلی ‌روبین خون، علت زردی نوزاد

بیلی‌‌روبین، یک رنگ‌دانة زردرنگ صفراوی است که از تجزیة طبیعی هموگلوبین خون پدید می‌آید و عامل رنگ قهوه‌ای مدفوع و رنگ زرد ادرار است.  همان‌طور که می‌دانید کبد وظیفه تصفیه خون در بدن را به عهده دارد که ممکن است در فرزندان تازه‌متولدشده، هنوز به‌عنوان یک عضو کامل شکل نگرفته باشد و درست عمل نکند. پس بدن نوزادان در دفع بیلی ‌‌روبین خون ناتوان خواهد بود. عدم خروج این ماده زردرنگ از سیستم گردش خون، دلیل ابتلای نوزادان به زردی است.

 

تشخیص زردی نوزاد به چه صورت است؟

واضح‌ترین و مشخص‌ترین نشانه ابتلای نوزادان به این بیماری، تغییر رنگ پوستشان به رنگ زرد است. به‌این‌ترتیب که ابتدا صورت، گردن، قفسه سینه و پشت نوزادان به رنگ زرد در‌ می‌آید و رفته‌رفته به دست‌ها و پاها نیز سرایت می‌کند.

یکی دیگر از روش‌های تشخیص زردی نوزاد در مراحل اولیه که خیلی تغییر رنگ ملموس و واضح نیست، فشاردادن انگشت خود به‌آرامی روی بینی یا پیشانی فرزندتان است. اگر جای انگشت شما روی محلی که فشار داده‌اید باقی ماند، می‌توانید متوجه بشوید که کوچولوی زیبای شما به زردی مبتلا شده است.

از شما می‌خواهیم که حتی در صورت شک به ابتلای فرزند خود، در سریع‌ترین زمان ممکن به مطب پزشک مراجعه نمایید تا توسط متخصص مورد آزمایش زردی نوزاد قرار گرفته و در صورت نیاز، سریع‌تر تحت درمان قرار بگیرند.

 

Levels-of-Having-Juandice

درجه زردی نوزاد چیست و به چه چیزی بستگی دارد؟

میزان و درجه زردی نوزادان، با سن برحسب ساعت و میزان بیلی‌روبین موجود در خون نوزاد رابطه مستقیم دارد. پزشک می‌تواند با قراردادن وسیله مخصوص اندازه‌گیری روی سر کوچولوی زیبای شما، سطح بیلی روبین خون او را تخمین بزند. این آزمایش سطح بیلی‌روبین پوستی (TCB) را نشان می‌دهد که اگر بالا باشد، پزشک با آزمایش خون و نمونه‌گیری از کف پای فرزند شما، تشخیص می‌دهد که سطح بیلی‌ روبین کل سرم (TSB)  چقدر است. درجه زردی نوزاد شما طبق جدول زردی نوزاد اگر روی عدد ۱۰ یا بالاتر از آن باشد، نشان‌دهنده این است که فرزند شما زردی دارد. عدد 10 بالا نیست و در زمان کم با پیش‌گرفتن مسیر درمان پایین خواهد آمد. میزان زردی از ۱۳ به بالا می‌تواند نسبتاً خطرناک باشد و گاهی توصیه می‌شود کودک در دستگاه زردی نوزاد قرار بگیرد تا روند درمانی سریع‌تر پیش برود. درجه زردی نوزاد اگر از ۱۷ بالاتر برود بدین معناست که کودک نیاز به مداخلات پزشکی دارد.

سطح بیلی روبین کل سرم  (TSB)سن نوزاد
۱۰ تا 15 میلی گرمتولد  تا ۲۴ ساعت
15 تا 17 میلی گرم24 تا 48 ساعت
18 تا 20 میلی گرم48 تا 72 ساعت
بالای 20 میلی گرمبیشتر از 72 ساعت

پزشک فرزند شما، عدد زردی نوزاد را در زمانی بررسی می‌کند که شما هنوز در بیمارستان هستید. سطح بیلی‌روبین کودک شما در بین سه تا پنج‌روز اول به بالاترین حد خود می‌رسد پس مهم است که پزشک این داده‌ها را چند بار در بازه زمانی گفته شده بررسی کند.

 

درمان زردی نوزاد در خانه

بدون شک برای همه ما راحت‌تر است تا کارهایی که باید در طول روز انجام شوند را درخانه انجام بدهیم. خرید کردن، ورزش کردن، کار کردن و حتی درمان برخی بیماری‌ها نیز در خانه، بسیار برای ما راحت‌تر و حتی لذت‌بخش‌تر خواهند بود. چه فکری می‌کنید اگر به شما بگوییم که می‌توانید زردی نوزاد خود را خانه درمان کنید؟

روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، زردی نوزاد خود را در خانه درمان کنید. یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین روش‌های خانگی که امروزه بسیاری از مادران و پدران استفاده می‌کنند، اجاره دستگاه زردی نوزاد است. شما با اجاره دستگاه زردی نوزاد در خانه و قراردادن فرزند خود در دستگاه، می‌توانید عدد زردی نوزاد خود را کاهش دهید و دیگر مجبور نیستید که خستگی رفت‌وآمد و شلوغی بیمارستان را تحمل کنید. پیشنهاد می‌شود که بعد از اجاره دستگاه زردی نوزاد و استفاده از آن در خانه، حین پروسه درمان از قطره بیلی ناستر برای فرزند خود نیز استفاده کنید تا روند درمانی باکیفیت‌تر و سریع‌تر صورت پذیرد.

کودک خوابیده در دستگاه زردی

 

ما در مقاله‌ای دیگر تحت عنوان درمان زردی نوزاد با طب سنتی، روش‌های خانگی دیگری هم معرفی کرده‌ایم که می‌تواند شما را در پروسه درمان زردی نوزادتان، بسیار کمک کند.

 

نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید و سؤالات خود را از ما بپرسید. همچنین مطالب را برای آشنایان و دوستان خود ارسال کنید.

کودکان شیرین‌ترین سرمایه‌های ما هستند. پرورش و مراقبت از آن‌ها وظیفه ماست.

16 دیدگاه برای “عدد زردی نوزاد چیست؟ چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

  • Admin گفته:

   سلام امیرمحمد جان
   عدد زردی فقط روی 10 باشد یعنی نوزاد شما زردی دارد ولی خطرناک نیست ولی عدد سیزده به بالا خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کرد.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام محمدحسین عزیز
   کبد وظیفه تصفیه خون در بدن را به عهده دارد که ممکن است در نوزادان، هنوز به‌عنوان یک عضو کامل شکل نگرفته باشد و درست عمل نکند. پس بدن نوزادان در دفع بیلی ‌‌روبین خون ناتوان خواهد بود. عدم خروج این ماده زردرنگ از سیستم گردش خون، دلیل ابتلای نوزادان به زردی است.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام ساجده عزیز
   به‌این‌ترتیب که ابتدا صورت، گردن، قفسه سینه و پشت نوزادان به رنگ زرد در‌ می‌آید و رفته‌رفته به دست‌ها و پاها نیز سرایت می‌کند.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام سامان عزیز
   درجه زردی نوزاد تا زیر عدد 10 نرمال است؛ اما اگر از 10 بالاتر برود باید حتما از پزشک متخصص مشاوره گرفت.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام حنانه عزیز
   عموماً درجه زردی نوزاد 1 تا 5 روزه باید بین 5 تا 13 باشد. در ذهن داشته باشید تا در اولین فرصت به چزشک مراجعه فرمایید و معاینه‌ها و آزمایشات لازم را روی نوزاد دل‌بند خود انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *