بهترین دستگاه زردی نوزاد چه ویژگی‌هایی دارد؟

نوازد مبتلا به زردی زیر بهترین دستگاه زردی نوزاد

ایده اولیه استفاده از انواع دستگاه زردی نوزاد و نور آبی دستگاه فتوتراپی، به حدود 80 سال پیش باز می‌گردد. جایی که برای اولین بار بشر متوجه تأثیر شفابخش نور خورشید بر زردی نوزاد و کاهش بیلی‌روبین خون شد. با پیشرفت تکنولوژی سعی شد با الهام‌گیری از نور خورشید، دستگاه‌های فتوتراپی با نور مصنوعی تولید کند. این دستگاه‌های زردی نوزاد در طول گذر زمان پیشرفت و توسعه پیدا کردند تا به ورژنی که امروز برای درمان زردی نوزاد استفاده می‌شود برسند. اما در بین این طیف وسیع دستگاه‌های فتوتراپی، بهترین دستگاه زردی نوزاد چه ویژگی‌هایی داراست؟

انواع دستگاه زردی

اگر بخواهیم یک مورد کلی در تقسیم بندی و تفکیک دستگاه‌های زردی در نظر بگیریم یا به زبان ساده‌تر بهترین دستگاه زردی نوزاد را انتخاب کنیم، نوع لامپ به‌ کار رفته در آن دستگاه، مهم‌ترین المان محسوب می‌شود. به طور کلی لامپ‌هایی که در دستگاه‌های درمان زردی نوزاد استفاده می‌شود به دودسته فلورسنت و ال‌ای‌دی طبقه‌بندی می‌شود. البته به زبان محاوره‌ای به آن‌ها مهتابی مخصوص زردی یا لامپ زردی نوزاد نیز گفته می‌شود که خیلی رایج و پذیرفته نیست.

لامپ‌های فلورسنت به عنوان نسل قدیمی دستگاه‌های فتوتراپی شناخته می‌شوند و می‌توان گفت به طور گسترده در ساخت این دستگاه‌ها استفاده می‌شدند. طول عمر مفید این دستگاه در حوالی 2000 ساعت است و بعد از آن عملاً تأثیر چندانی بر درمان زردی نخواهند گذاشت؛ زیرا لامپ‌های به کار رفته در دستگاه از کار افتاده و دیگر خاصیت درمانی خود را از دست می‌دادند.

این لامپ‌ها به دلیل تابش نور، گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند که در موردی موجب می‌شود که نوزاد زیر نور دستگاه‌های فلورسنت احساس راحتی نکند. درواقع اگر نوزاد در زمان طولانی در معرض نور دستگاه قرار می‌گرفت و نکات ایمنی که پزشک توصیه کرده است رعایت نمی‌شد، امکان سوختن پوست نوزاد بسیار بالا می‌رفت.

اما نسل جدیدتر دستگاه‌های زردی نوزاد که به‌صورت بیمارستانی و خانگی برای درمان زردی استفاده می‌شوند، دستگاه‌های فتوتراپی با نور ال‌ای‌دی هستند. این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های فلورسنت طول عمر مفید بیشتری دارند و معمولاً بعد از 20000 ساعت استفاده نیاز به تعویض لامپ پیدا می‌کنند.

مزیت دیگر لامپ‌های ال‌ای‌دی که باعث کاهش عوارض می‌شود این است که نور را با پهنای باریک‌تری ساطع می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که بتوان از این نور‌ها در فاصله نزدیک‌تری به نوزاد استفاده کرد. همچنین لامپ‌های ال‌ای‌دی از خود گرمایی تولید نمی‌کنند که این موجب می‌شود نوزاد زیر این لامپ‌ها احساس بهتری داشته باشد و دچار سوختگی نشود. به همین دلایل است که دیگر نگرانی استفاده از این دستگاه‌ها به صفر رسیده است و می‌توان گفت که به محبوب‌ترین و دردسترس‌ترین روش ممکن بدل شده است.

طول موج مناسب برای دستگاه زردی نوزاد

وقتی بحث طول موج و نوع نور دستگاه فتوتراپی نوزاد می‌شود، بسیاری از پدر و مادرها این است که آیا سوختن نوزاد در دستگاه فتوتراپی امکان دارد؟

درمان زردی نوزاد با استفاده از دستگاه فتوتراپی، بر پایه نوردرمانی است؛ اما نور دستگاه زردی چیست؟

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها و شاخه‌های نور، طول موج آن است. برای درمان عارضه زردی کودکان، نمی‌توان از هر طول موج دلخواهی استفاده کرد. در حقیقت تنها نورهایی با طول موج خاص برای درمان زردی نوزاد مؤثر است.

طول موج مؤثر برای درمان بیماری زردی نوزادان در بازه 450 تا 480 نانومتر قرار دارد. در حقیقت هر نوری با طول موج بیشتر از 480 نانومتر موجب سوختگی نوزاد می‌شود و هر نوری با طول موج کمتر از 450 نانومتر تأثیری در درمان زردی نوزاد نخواهد گذاشت.

تفاوت دیگر لامپ‌ فلورسنت و ال ای دی، در توانایی ایجاد طول موج ثابت است. لامپ‌های فلورسنت به دلیل اینکه فشار گاز فلورسنت آن‌ها به‌مرورزمان کاهش می‌یابد، توانایی تابش نور با طول موج یکسان در گذر زمان را ندارند. در حقیقت هر چه بیشتر از آن‌ها استفاده شود، طول موج نور این لامپ‌ها کاهش می‌یابد.

برخلاف لامپ‌های فلورسنت، یکی از شاخصه‌ها و برتری‌های اصلی لامپ ال‌ای‌دی نسبت به فلورسنت، حفظ طول موج نور در گذر زمان است.

این تکنولوژی جدید لامپ‌های دستگاه‌های فتوتراپی امروزی باعث می‌شود امکان سوختن نوزاد به شدت کاهش و تقریباً صفر شود.

برندهای تولیدکننده دستگاه زردی نوزاد

برندهای زیادی در زمینه تولید دستگاه‌های فتوتراپی مشغول به فعالیت هستند. اما به‌طورکلی نام 3 برند در مقایسه دیگر برندها بیشتر به گوش می‌رسد.

شرکت توسان یکی از معروف‌ترین برندهای تولید دستگاه فتوتراپی محسوب می‌شود. با اینکه این برند به طور تخصصی در زمینه ساخت دستگاه‌های زردی نوزاد بیمارستانی فعالیت می‌کند، اما در ساخت دستگاه‌های خانگی نیز سابقه مناسبی دارد.

دیگر برند مطرح و باسابقه ساخت دستگاه‌های فتوتراپی، شرکت تپکو (تابان پرتو کوش) است. این برند در روند درمان بسیاری از نوزادان مبتلا به زردی مؤثر بوده است.

شاید بتوان برند ارج (ارمغان رفاه جامع) را به عنوان خوش‌نام‌ترین شرکت سازنده دستگاه‌های فتوتراپی دانست. دستگاه‌های تولید شده توسط این برند مجوز درمان نوزادان با عدد زردی 22 را در خانه را دارند.

اما شاید مهم‌تر از برند دستگاه‌های زردی، مجوز داشتن و کالیبر بودن این دستگاه‌ها است. همچنین به دلیل اینکه هزینه درمان زردی نوزاد در بیمارستان مقرون به صرفه نیست، بهترین راه اجاره دستگاه زردی نوزاد است. به طور خلاصه می‌توان گفت که یکی از موارد اندک در اجاره بهترین دستگاه برای زردی نوزاد، دقت به مجوز آن و توجه به نماینده‌ای است که دستگاه را از آن اجاره می‌کنید.

یکی از لازمه‌های بهترین دستگاه زردی نوزاد، داشتن مجوز از وزارت بهداشت و همچنین اداره تجهیزات پزشکی است. بنابراین حتماً و حتماً قبل از اجاره دستگاه زردی نوزاد، از مجوز داشتن آن دستگاه مطلع شوید.

دیگر ویژگی‌های بهترین دستگاه زردی نوزاد

همان‌طور که گفتیم، کالیبر بودن دستگاه زردی نوزاد یک ویژگی ضروری محسوب می‌شود. همچنین طول لامپ‌های یک دستگاه فتوتراپی استاندارد باید حدود 35 سانتی‌متر باشد.

پیشنهاد می‌شود که دستگاهی اجاره کنید که در آن فاصله نوزاد تا لامپ‌های دستگاه زردی چیزی حدود 35 سانتی‌متر باشد. زیرا فاصله کمتر ممکن است باعث سوختگی نوزاد شود و فاصله بیشتر، اثر لامپ‌ها را کاهش دهد. نکته دیگری که باید به آن توجه شود شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی است، چون اگر بهترین دستگاه را هم برای نوزاد خود تهیه کنیم باید نکات و چالش های احتمالی آن را بدانیم.

اجاره بهترین دستگاه زردی نوزاد از زردی‌آنلاین

حال که به طور کامل از ویژگی‌های بهترین دستگاه زردی نوزاد مطلع شدید، ممکن است برایتان سؤال پیش آید که این دستگاه را چگونه اجاره کنید. امروزه اجاره دستگاه زردی نوزاد در خانه بسیار ساده و سریع است که همین مشخصه نیز از مواردی است که آن را به بهترین گزینه برای انتخاب تبدیل می‌کند. با این امر دیگر نیازی به پذیرش ریسک قرار دادن فرشته ناز خود در محیط بیمارستانی نبوده و می‌توان از صرف انرژی و هزینه برای رفت و آمد بین بیمارستان و خانه هم صرف نظر کرد.

مجموعه زردی‌آنلاین، در تمام مدت زمان فعالیت خود در زمینه کرایه دستگاه زردی نوزاد، تلاش کرده است تا بتواند بهترین و مناسب‌ترین خدمات را به خانواده‌هایی که با بیماری زردی مواجه شده‌اند ارائه کند. ما رسالت خود را این می‌دانیم که در جهت کمک و همیاری به کسانی که نوزادشان با زردی روبرو شده است فعالیت کنیم و باری را از روی دوش این عزیزان برداریم.

جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد در تهران ( از غرب تا شرق تهران)، با شماره09124893650  تماس بگیرید تا با مشاوره کارشناسان مجموعه زردی‌‌آنلاین و با توجه به عدد زردی نوزاد شما، بهترین دستگاه زردی مناسب نوزاد شما را انتخاب و در سریع‌‌ترین زمان برای شما ارسال کنیم.

6 دیدگاه برای “بهترین دستگاه زردی نوزاد چه ویژگی‌هایی دارد؟

  • Admin گفته:

   سلام خانم الهه عزیز
   بله خودتون هم می‌تونید این کارو انجام بدید ولی وقتی شما از مجموعه ما دستگاه زردی رو اجاره کنید کارشناسان ما دستگاه رو بصورت کالیبره شده تحویل شما می‌دهند و برای شما راه اندازیش می‌کنند.

 1. محدثه گفته:

  دوستان دستگاهی که برای زردی نوزاد استفاده میشه کارساز هستش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *