عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد: خطرات احتمالی که باید بدانید!

کودک مبتلا به زردی در حال خواب

زردی نوزاد یکی از بیماری‌های شایع در نوزادان است. بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته، دستگاه زردی نوزاد (فتوتراپی) به‌عنوان روشی سریع، مطمئن، بدون درد و با کمترین هزینه بهترین راه درمان زردی نوزاد معرفی شده است.

دستگاه زردی به‌طورکلی عوارض خاصی ندارد و به نوزاد آسیب نمی‌رساند. همچنین، بر روی نوزاد اثر طولانی‌مدتی ندارد. بااین‌حال، برخی عوارض جانبی ممکن است در دستگاه زردی نوزاد وجود داشته باشد. با ما همراه باشید تا در این مقاله، آن‌ها را به شما معرفی کنیم تا بتوانید از سلامت نوزاد عزیزتان اطمینان حاصل کنید.

فتوتراپی؛ تضمین سلامت و اثربخشی

فتوتراپی یک روش درمانی است که از نورهای آبی و فرابنفش (UV) بر روی پوست استفاده می‌کند؛ این روش درمانی می‌تواند در درمان انواع مختلفی از بیماری‌های پوستی، از جمله زردی نوزاد، اگزما و غیره، مؤثر باشد.

عامل اصلی زردی نوزاد بیلی‌روبین است که می‌تواند برای سلول‌های مغز سمی باشد و به آن‌ها آسیب برساند. دستگاه فتوتراپی از طریق استفاده از پرتوهای خاص، سعی می‌کند تا بیلی‌روبین موجود در خون را تجزیه کند و با دفع این مواد از بدن نوزاد، زردی بهبود یابد.

مجموعه زردی آنلاین در کنار شماست تا با اجاره دستگاه زردی نوزاد تمام نگرانی‌های شما را برطرف کند، زردی آنلاین در تمام مدت‌زمان فعالیت خود در زمینه کرایه دستگاه زردی نوزاد، در تلاش بوده تا بتواند بهترین و مناسب‌ترین خدمات را به فاصله یک تماس (09124893650) به خانواده‌هایی که با بیماری زردی نوزادشان مواجه شده‌اند ارائه کند.

از فواید درمانی تا عوارض جانبی

اثرات و عوارض جانبی بلندمدت ناشی از فتوتراپی بسیار نادر و در موارد بسیار اندک ممکن است رخ دهند. اما با رعایت این نکاتی که در ادامه خدمت شما عزیزان می‌گوییم می‌توانید از بروز این عوارض به طور کامل جلوگیری کنید:

چشمان، گنجینه‌ای که باید از آن مراقبت کرد

یکی از عوارض ناشی از فتوتراپی، می‌تواند ایجاد ملانوم باشد که می‌توان آن را در هر سنی تشخیص داد؛ بنابراین، پوشاندن چشم نوزادان هنگام استفاده از دستگاه زردی نوزاد با استفاده از چشم‌بند ضروری است و چشم‌های نوزاد باید با پد یا محافظ سر از نور محافظت شوند.

برای چالش‌های احتمالی کنار رفتن چشم‌بند نوزاد بد نیست یک سری به این مقاله بزنید:

آسیب DNA، عامل اصلی سرطان پوست

 این فرضیه وجود دارد که قرارگرفتن نوزادان در معرض نوردرمانی ممکن است باعث آسیب به DNA شده و در آینده به سرطان پوست منجر شود.

این فرض تا حدی به دلیل وجود اشعه فرابنفش در طیف نور آبی است. برای اثبات ارتباط بین فتوتراپی و سرطان پوست، نیاز به مطالعات بیشتری است و هنوز این مسئله به طور قطعی تأیید نشده است.

ارتباط عاطفی مادر و نوزاد در حین فتوتراپی

ممکن است در برخی از موارد، فتوتراپی بر روی تعامل و ارتباط مادر و نوزاد تأثیر بگذارد. درصورتی‌که نوزاد مجبور باشد در بخش مراقبت‌های ویژه (NICU) قرار گیرد و از مادر جدا شود، عاطفه و واکنش‌های نوزاد تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد؛ در این موارد، توصیه می‌شود که مادر نزدیک نوزاد بماند و تماس پوستی و حضور همراه با نوزاد را حفظ کند تا ارتباط مادر و نوزاد به حداکثر برسد.

دما و آب بدن، رابطه میان دهیدراسیون و فتوتراپی

در مورد تعادل دمای محیط و کمبود آب، درست است که نوزاد در زیر دستگاه فتوتراپی لباسی برتن ندارد؛ ولی اگر دمای اتاق کنترل نشود، ممکن است دچار کاهش دمای بدن شود؛ بنابراین، ضروری است که دمای محیط تنظیم شده و مناسب را حفظ کنید و همچنین مراقب باشید که نوزاد در معرض گرمای زیاد قرار نگیرد.

فتوتراپی دمای حرارتی بدن نوزاد را تغییر می‌دهد و ممکن است منجر به ازدست‌دادن آب و دهیدراسیون شود؛ پس مهم است که میزان ادرار نوزاد بررسی شود تا میزان آب ازدست‌رفته به طور کامل کنترل گردد. تغذیه با شیر مادر می‌تواند کمبود مایعات و دهیدراته شدن نوزاد را جبران کند.

مدفوع نوزاد، ارتباطی با زردی دارد؟

برخی از نوزادان ممکن است در اثر تحریک روده به‌وسیله فتوتراپی مدفوع شل داشته باشند. با شیر مادر و افزایش تعداد دفعات شیردهی، می‌توانید از این عارضه جلوگیری کنید.

تغییر عادت خواب شبانه‌روزی نوزاد

ملاتونین یک هورمون است که در هنگام شب و تاریکی ترشح می‌شود. فتوتراپی، باعث کاهش سطح ملاتونین در بدن می‌شود و ممکن است ریتم خواب شبانه‌روزی نوزاد را تغییر دهد.

این تغییر ریتم ممکن است باعث ایجاد کاهش سطح کلسیم در نوزاد شود؛ همچنین، فتوتراپی ممکن است باعث افزایش دفع کلسیم از طریق ادرار شود که همچنین می‌تواند هیپوکلسمی را ایجاد کند.

بااین‌حال، تقریباً در تمامی نوزادان، سطح کلسیم در حدود ۲۴ ساعت پس از پایان فتوتراپی به حالت نرمال بازمی‌گردد و در طول فتوتراپی نیازی به دریافت کلسیم نیست.

نوزاد برنزه، راز نهفته در پوست

سندرم نوزاد برنزه، یک عارضه بی‌خطر در نوزادان مبتلا به کلستاز (توقف جریان صفرا درگانالیکولهای صفراوی) است که تحت نوردرمانی قرار می‌گیرند، برخی به اشتباه ممکن است آن را با سوختگی نوزاد اشتباه بگیرند، همانطور که گفته شد این نظر اشتباهی بیش نیست!

در این سندرم، پوست، ادرار و سرم نوزاد دچار تغییر رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری تیره می‌شوند. این تغییر رنگ معمولاً در حدود ۳ هفته پس از قطع فتوتراپی به طور خودبه‌خود برطرف می‌شود.

جنسیت آسیب‌پذیر

بسیار مهم است که در هنگام استفاده از دستگاه فتوتراپی، اندام‌های تناسلی و قسمت‌های زیرین پوشک نوزاد به تابش نور مستقیم دستگاه دچار نشوند.

این قسمت‌های حساس بدن نوزاد ممکن است آسیب جبران‌ناپذیری در صورت تماس مستقیم با نور ببینند؛ بنابراین، استفاده از پوشک و پوشاندن نواحی خاص بدن نوزاد امری ضروری است.

توصیه می‌شود که هنگام استفاده از دستگاه فتوتراپی، قسمت‌های تناسلی و قسمت‌های زیرین پوشک نوزاد را به مناسب‌ترین شکل ممکن پوشانده و از آسیب‌دیدگی آنها جلوگیری کنید.

راش پوستی چگونه شکل می‌گیرد؟

ایجاد لکه‌های خون‌ریزی زیر پوستی نیز یک عارضه دیگر نوردرمانی است که ممکن است پس از شروع درمان با دستگاه زردی در مناطقی که نور تابیده می‌شوند، ایجاد گردد. این لکه‌ها معمولاً پس از حدود یک هفته از قطع فتوتراپی به طور خودبه‌خود برطرف می‌شوند.

ویتامین B2

این ویتامین به نور خیلی حساس است و ممکن است درمان با فتوتراپی باعث تجزیه آن شود؛ همچنین، در برخی نوزادان جذب ریبوفلاوین روده‌ای نیز کمتر است. اگرچه کمبود ریبوفلاوین ممکن است در برخی نوزادان رخ می‌دهد، اما اکثر نوزادان به‌ندرت نیاز به مکمل دارویی (ویتامین B2) در طول فتوتراپی دارند.

پوسته‌پوسته شدن پوست چه زمانی رخ می‌دهد؟

 استفاده از دستگاه نوردرمانی و دهیدراته شدن ممکن است منجر به پوسته‌پوسته شدن بدن نوزاد شود. برای رفع این پوسته‌ها، می‌توانید در زمانی که درمان زردی به پایان رسیده است، بدن نوزاد را با استفاده از لوسیون یا روغن‌های مخصوص چرب کنید. این کار به نرم کردن و مرطوب کردن پوست کمک می‌کند و باعث بهبود پوست نوزادتان می‌شود.

پوست چربی که فریاد می‌زند

قرارگرفتن بدن نوزاد در دستگاه فتوتراپی که با لوسیون یا روغن چرب شده است، می‌تواند منجر به التهاب پوستی شود؛ بنابراین، توصیه می‌شود که نوزاد با بدن خشک و بدون استفاده از مواد چرب داخل دستگاه فتوتراپی قرار بگیرد.

  چگونه عوارض فتوتراپی را کاهش دهیم؟

 • مراقبت از پوست نوزاد:

پوست نوزاد نیاز به مراقبت و تمیزی دارد. استفاده از محصولات ملایم و بدون عطر برای شستشو و مرطوب کردن پوست می‌تواند کمک کند. همچنین، مراقبت از مناطقی که تحت‌تأثیر نور قرار می‌گیرند، مانند چشم‌ها، مهم است.

 • محیط مناسب:

محیط اطراف دستگاه فتوتراپی باید مناسب و بهداشتی باشد، دمای محیط باید تنظیم شده و مناسب باشد و رطوبت مناسب حفظ شود. همچنین، نوزاد باید در محیطی آرام و بی‌صدا قرار گیرد تا به آرامش برسد.

 • ارتباط و تعامل با نوزاد:

در صورت امکان، هنگام استفاده از دستگاه فتوتراپی، تلاش کنید تا ارتباط و تعامل با نوزاد را حفظ کنید. می‌توانید با استفاده از لمس دست‌وپا، صحبت‌کردن با صدای آرام و نگاه‌های مستقیم با نوزاد ارتباط برقرار کنید.

 • مشاوره پزشک:

درمورد روش‌ها و تدابیر خاص برای کاهش عوارض فتوتراپی، بهتر است با پزشک معالج نوزاد صحبت کنید و نکته مهم این است که همواره قبل از اتخاذ هر تدبیری برای کاهش عوارض فتوتراپی، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین راهکارها برای نوزاد عزیزتان را تعیین کنید.

آیا فتوتراپی برای مراقبین نوزاد ضرر دارد؟

فتوتراپی برای مراقبین نوزاد خطری ندارد. بااین‌حال، برخی از افراد ممکن است که در نزدیکی نورهای دستگاه به مدت طولانی، احساس تهوع کنند.

به‌منظور کاهش این اثر، در قسمت بیرونی جداره دستگاه، پلاستیک زرد قرار داده شده است. درصورتی‌که در منزل خود فرزند دیگری دارید، بهتر است او را از فضای درمان فتوتراپی دور نگه دارید و اجازه ندهید به لامپ‌های دستگاه فتوتراپی به مدت طولانی خیره شود.

استانداردهای خاص برای فتوتراپی که باید رعایت شوند

 • طول‌موج مناسب:

طول‌موج اشعه دستگاه زردی باید در محدوده مناسبی قرار گیرد. معمولاً طول‌موج بین 450 تا 480 نانومتر قرار می‌گیرد. این بازه طول موجی است که به طور اثبات شده در درمان زردی موثر است و در عین حال خطر سوختگی پوست را کاهش می‌دهد، علاوه بر اهمیت طول موج، انتخاب بهترین دستگاه زردی با بررسی دستگاه های موجود یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روند بهبودی زردی فرزند دلبند شماست.

 • فاصله مناسب:

فاصله بین منبع نور و نوزاد باید مطابق با دستورالعمل تولیدکننده دستگاه تنظیم شود. این فاصله ممکن است بر اساس نوع دستگاه و شرایط مختلف متفاوت باشد. رعایت فاصله مناسب می‌تواند جلوی خطر سوختگی پوست نوزاد را بگیرد.

 • تعداد لامپ‌ها:

تعداد لامپ‌هایی که در دستگاه استفاده می‌شود نیز مهم است. تعداد لامپ‌ها باید طبق دستورالعمل تولیدکننده دستگاه و توصیه‌های پزشک تنظیم شود. هرچقدر تعداد لامپ‌ها بیشتر باشد، میزان نور متناسب با نیاز درمانی بیشتر خواهد بود.

 • مجوز وزارت بهداشت:

برای استفاده از دستگاه فتوتراپی، باید اطمینان حاصل شود که دستگاه مجوز صلاحیت از وزارت بهداشت و اداره تجهیزات دریافت کرده است. این مجوز نشان می‌دهد که دستگاه مطابق با استانداردهای ایمنی و کارکرد مورد تأیید قرار گرفته است.

مدت‌زمان موردنیاز برای فتوتراپی چقدر است؟

مدت‌زمان موردنیاز برای فتوتراپی ممکن است بسته به شرایط و شدت زردی نوزاد و دستورالعمل پزشک متفاوت باشد. در برخی موارد، فتوتراپی تنها برای مدت 24 ساعت یا کمتر لازم است، در حالی که در موارد دیگر ممکن است به مدت 5 تا 7 روز آن را ادامه داد.

مهم‌ترین معیار برای قطع فتوتراپی، اندازه‌گیری بیلی‌روبین در خون نوزاد است. هنگامی که سطح بیلی‌روبین به حدی کاهش یابد که خطر ضایعات مغزی را برطرف کند، فتوتراپی نیز به پایان می‌رسد. تصمیم در مورد زمان قطع فتوتراپی باید توسط پزشک معالج گرفته شود و بهتر است توصیه‌های ایشان را رعایت کنید.

سخن پایانی

اگرچه فتوتراپی به‌عنوان روش رایج و مؤثر درمان هایپر بیلی‌روبینمی استفاده می‌شود، اما همراه با عوارض جانبی کوتاه‌مدت و بلندمدت است؛ هرچند استفاده از فتوتراپی در درمان زردی نوزادان در سال‌های اخیر افزایش‌یافته است، اما تمام اثرات طولانی‌مدت این روش هنوز به طور کامل ارزیابی نشده و نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

بنابراین، منطقی است که در استفاده از دستگاه زردی نوزاد، تمام جوانب را رعایت کنیم و به دنبال بهترین دستگاه زردی باشید تا زمانی که شواهد بیشتری درباره عوارض ناشی از آن را دریافت کنیم؛ البته، نباید نگران عوارض جانبی احتمالی ناشی از فتوتراپی باشیم، زیرا این عوارض خطرناک نیستند.

 تیم زردی آنلاین با سابقه‌ای درخشان و پشتیبانی 24 ساعته در خدمت شما عزیزان است تا با راهنمایی و اجاره دستگاه زردی نوزاد در تهران، به درمان زردی فرزند دلبندتان کمک کرده باشد.

در آخر اگر در این زمینه تجربه یا پیشنهادی دارید می‌توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

8 دیدگاه برای “عوارض استفاده از دستگاه زردی نوزاد: خطرات احتمالی که باید بدانید!

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام مونا عزیز
   ایجاد لکه‌های خون‌ریزی زیر پوستی یا راش پوستی یک عارضه نوردرمانی است که ممکن است پس از شروع درمان با دستگاه زردی در مناطقی که نور تابیده می‌شوند، ایجاد گردد. این لکه‌ها معمولاً پس از حدود یک هفته از قطع فتوتراپی به طور خودبه‌خود برطرف می‌شوند.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام ارشیدا عزیز
   برخی از نوزادان ممکن است در اثر تحریک روده به‌وسیله فتوتراپی مدفوع شل داشته باشند. با شیر مادر و افزایش تعداد دفعات شیردهی، می‌توانید از این عارضه جلوگیری کنید.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام حنانه عزیز
   به‌طور کلی می‌توانیم بگوییم دستگاه زردی نوزاد با رعایت موارد ساده‌ای می‌تواند بهترین گزینه برای درمان زردی نوزاد عزیز شما باشد؛ مانند استفاده از چشم‌بند مخصوص.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام داریوش عزیز
   استفاده از دستگاه زردی نوزاد با رعایت نکات ایمنی و ساده، نه تنها هیچ ضرری برای نوزاد دلبند شما ندارد، بلکه از محبوب‌ترین روش‌های درمانی برای زردی نوزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *