عوارض زردی نوزاد چیست؟ + راهکارهای ساده برای درمان

نوزاد مبتلا به زردی درحال استراحت

 

همان‌طور که می‌دانید، زردی نوزاد یک عارضه پزشکی شایع است که در اکثر نوزادان یا به عبارتی 6 نفر از هر 10 فرشته تازه متولد شده رخ می دهد؛ اما اگر دیر به فکر بیفتیم و پروسه درمانی نوباوه ما به تعویق بیفتد، مشکلاتی در پی خواهد داشت. پس عوارض زردی نوزاد چه خواهد بود؟

در این مقاله سعی داریم تا با معرفی عوارض و حالات زردی در نوزادان، بیشتر شما را با این عارضه شایع آشنا کنیم.

 

بیلی روبین، علت اصلی زردی

این رنگ‌دانه زردرنگ صفراوی، علت زردی نوزاد است. اما چرا باید چنین حالتی برای کودکان رخ دهد و رنگ پوستشان به زرد متمایل شود؟

اندام کبد که وظیفه تصفیه خون در بدن را بر عهده دارد اکثراً در کودکان تازه متولد شده، عضوی نارس است که هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. به همین علت بیلی روبین موجود در خون نوزادان تجزیه نمی‌شود، دفع نشده و در خون و بدن شیرخواره زیبای ما باقی می‌ماند؛ به همین خاطر مشاورین و خانواده‌ها، روش محبوب اجاره دستگاه زردی نوزاد را به‌عنوان بهترین گزینه در نظر می‌گیرند؛ زیرا با تابش نور آبی خاصی که دارد، به تجزیه و دفع این ذرات کمک بسیاری می‌کند. در بیشتر موارد زردی نوزاد بسیار خفیف است و با اندکی توجه و پیگیری، به‌راحتی برطرف می‌شود. اما باز هم عوارض زردی نوزاد باید جدی گرفته شود، زیرا مانند هر عارضه دیگری، اگر در زمان مناسب و به شکل مناسب درمان نشود، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که در ادامه مقاله، به مشکلات عمده و مورد انتظار می‌پردازیم.

 

شدیدترین عوارض زردی نوزاد

از اصلی‌ترین تأثیرات و عوارض زردی نوزاد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

افزایش بیلی روبین خون

همان‌طور که پیش‌تر درباره آن صحبت کردیم، عدم شکل‌گیری کامل کبد و به‌تبع تجمع بیلی روبین در خون نوزاد، باعث می‌شود که سطح این ماده خون او زیاد شود و کم‌کم ماده وارد سلول‌های مغزی شده و برای آن‌ها مانند سمی مخرب عمل کند. به این عارضه، انسفالوپاتی نیز گفته می‌شود.

درواقع وقتی که این ماده دفع نشده و وارد مغز می‌شود، در آنجا رسوب می‌کند که در نتیجه این رسوب،‌ التهاب و تخریب سلول‌های عصبی صورت می‌گیرد و آسیب شدیدی وارد می‌کند.

پس اگر در روزهای اولیه برای درمان زردی اقدامی نشود و یا در پروسه درمانی سهل‌انگاری صورت بگیرد، خطر جدیدی تحت عنوان انسفالوپاتی بیلی روبین حاد کودک را تهدید می‌کند. همان‌طور که از اسم آن پیداست جزو جبران‌ناپذیرترین عوارض زردی نوزاد است؛ مانند عارضه کرن ایکتروس.

علائم و نشانه‌های انسفالوپاتی بیلی روبین حاد:

 • قوس پیداکردن گردن و بدن
 • بی‌حوصلگی
 • بی‌قراری و کلافگی شدید
 • تب‌کردن
 • اختلال و ضعف در تغذیه
 • ایجاد اختلال در خواب نوزاد
 • سختی در بیدارشدن
 • ضعف در مکیدن و استفاده از شیشه شیر
 • زرد و نارنجی شدن رنگ پوست نوزاد که از صورت شروع شده و به کف پا منتهی می‌شود

 

موارد بالا از نشانه‌های معمول انفاسلوپاتی در نوزادان است. اما در نظر داشته باشید که تنها وجود برخی از علائم ذکر شده نشان‌دهنده مبتلا بودن نوزاد شما به این بیماری نخواهد بود و باید ضمن حفظ آرامش و خونسردی با مراجعه به پزشک متخصص، از بروز عوارض زردی نوزاد جلوگیری کنید. ما برای آسودگی هرچه بیشتر خاطر شما، در مقاله لینک شده جدول درجه بندی زردی نوزاد را ضمیمه کرده‌ایم تا دید بهتری نسبت به تأثیر این ماده زردرنگ روی بدن نوزاد خود داشته باشید.

 

کودک با چشم‌بند در دستگاه زردی نوزاد

 

کرن ایکتروس چیست؟

یکی دیگر از عوارض زردی، عارضه‌ای است که با نام لاتین “Kernictrus” نیز شناخته می‌شود و درواقع یک سندروم مغزی است که اگر آنسفالوپاتی بیلی‌روبین حاد باعث تخریب سلول‌های عصبی، التهاب و آسیب دائمی به مغز و سلول‌های مغزی شود رخ می‌دهد و باید بسیار جدی گرفته شود. پیشرفت این بیماری در بدن نوزاد باعث می‌شود که خدای‌نکرده:

 • تشنج کند
 • مینای دندان به شکل مناسب رشد نکنند
 • نگاه نوزاد دائماً روبه‌بالا باشد و ماتش ببرد
 • در ایجاد هماهنگی بین حرکات دچار مشکل شود
 • کمبود توان عضلانی صورت گیرد
 • اسپاسم عضلانی رخ دهد
 • گریه‌های بلند و بی‌دلیل
 • برای شنوایی مشکل ایجاد شود
 • حرکاتی انجام دهد که غیرارادی و کنترل نشده باشند
 • در صحبت‌کردن احساس ناراحتی کند
 • در مرحله آخر به آتتوئید یا همان فلج مغزی بینجامد

 

باز هم توصیه می‌کنیم که صرفاً به نشانه‌های ذکر شده از عوارض زردی نوزاد بسنده نکنید، زیرا برخی از این علائم ممکن است در روزهای اول زردی نوزاد رخ دهد که در آن زمان آن‌چنان خطرناک نخواهد بود. درواقع توصیه ما به شما والدین مسئول و نگران این است که همواره با پزشک معتمد خود در ارتباط باشید و از او مشاوره بگیرید تا به‌راحتی بتوانید زردی او را درمان کنید.

 

3 روش درمان زردی نوزاد

هرچند تا به اینجای مقاله به حادترین مشکلات مورد انتظار از عوارض زردی نوزاد اشاره کرده‌ایم، اما درواقع درمان زردی بسیار آسان‌تر از چیزی است که بخواهد به آن مرحله از خطر برسد.

در ادامه متن، 3 تا از رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های پیشگیری و درمان زردی را معرفی کرده‌ایم تا بتوانیم دید بهتری نسبت به زردی در نوزادان خدمت شما ارائه بدهیم.

اجاره دستگاه زردی نوزاد

یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی که موردپسند خانواده‌ها است، اجاره دستگاه فتوتراپی است؛ زیرا می‌توانند بدون صرف هزینه و انرژی برای بردن فرزند زیبای خود به درمانگاه و بیمارستان‌ها، فرزند خود را در خانه درمان کنند و از بروز عوارض زردی نوزاد جلوگیری کنند. از طرفی نوزاد در محیط پرریسک و آلوده بیمارستانی قرار نمی‌گیرد و خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر، فرشته کوچولو را تهدید نمی‌کند.

 

تعویض خون

در این روش برای درمان زردی، مقداری از خون نوزاد که حاوی بیلی‌روبین است برداشته شده و با خونی که از اهداکننده گرفته‌شده است، جایگزین می‌شود. طی این فرایند تعویض، اجزای سمی و اضافه خون حذف می‌شوند، بدون اینکه حجم کلی خون موجود در بدن کودک تغییری بکند. در روش تعویض، کل خون بدن نوزاد با دوبرابر حجم آن با خون جایگزین، جابه‌جا می‌شود. در نظر داشته باشید که تعویض خون برای درمان نوزادان مبتلا به یرقان، آخرین مرحله‌‌ای است که پیش می‌گیریم. قبل از انجام این روش، موارد زیر صورت می‌پذیرند:

 • انجام آزمایش زردی و بررسی عوارض زردی نوزاد
 • کسب رضایت کامل خانواده نوزاد
 • آماده‌سازی خون مناسب و سازگار با بدن نوزاد
 • قراردادن نوزاد در محیطی مناسب و آرامش‌بخش و بررسی مستمر علائم حیاتی
 • تخلیه مایعات و ترشحات معده

 

پیشگیری از زردی نوزاد

همانند هر عارضه و بیماری دیگری، راه قطعی برای پیشگیری از زردی نوزاد وجود ندارد؛ بااین‌حال می‌توان با انجام اقداماتی ساده و کم‌هزینه مانند رژیم غذایی، خطر ابتلا نوزاد خود به زردی را کاهش دهید.

 

با زردی آنلاین، زردی را برای همیشه شکست دهید!

تابه اینجای متن سعی داشته‌ایم تا ضمن معرفی هرچه بیشتر زردی، دید وسیع‌تری از عوارض زردی نوزاد خدمت شما ارائه داده و راه‌های مختلف تشخیص و مقابله با زردی را معرفی کنیم؛ پس در ذهن داشته باشید که هرچه قدر هم نادیده‌گرفتن زردی نوزاد باعث بروز مشکلات حادی می‌شود، اما باز هم در روزهای ابتدایی بسیار ساده و به‌آسانی قابل‌درمان است و با رسیدگی به‌موقع و مناسب، بدون نگرانی می‌توانید فرشته تازه‌متولد‌شده خود را درمان کنید.

می‌توانید با مراجعه به سایت زردی آنلاین، با شماره 09124893650 تماس گرفته و درباره چگونگی قیمت و اجاره دستگاه زردی، از مشاورین متخصص ما اطلاعات کسب کنید.

حتماً تجربیات و نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و مطالب را برای آشنایان و نزدیکان خود به اشتراک بگذارید تا برای عزیزان شما نیز، مفید واقع شود.

زردی، همراه همیشگی خانواده‌ها در درمان زردی نوزاد.

2 دیدگاه برای “عوارض زردی نوزاد چیست؟ + راهکارهای ساده برای درمان

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام کاربر عزیز
   اگر زردی در نوزادان به حدی برسد که روش‌های معمول به کار نیایند، با روش تعویض خون، نوباوگان را درمان می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *