از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده است؟

شیرخواره درحال خواب پس از درمان زردی

زردی نوزاد یکی از همه‌گیرترین عارضه‌هایی است که نوزادان در روزهای اول پس از تولدشان به آن دچار می‌شوند. خانواده‌های مسئول و نگران معمولاً وقتی پوست و چشم‌های نوزادشان به رنگ زرد در می‌آید، نگران می‌شوند و به دنبال درمان هرچه سریع‌تر فرزندان خود می‌روند. اما پس از طی فرایند درمانی، این سؤال پیش می‌آید که “از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده؟

معمولاً در این مواقع، برای والدین مسئول و نگران دل‌شوره ایجاد می‌شود. اگر فرشته ناز شما هم دچار زردی شده است، حتماً دوست دارید بدانید که زردی نوزاد چند روز طول می‌کشد و چطور به پایان می‌رسد. اما اصلاً نگران نباشید! زیرا زردی نوزاد در مراحل اولیه کاملاً مشخص است و می‌توانید با کمی مراقبت و مشاوره پزشکی، فرزند خود را حتی در گرما و آسایش خانه خود درمان کنید.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را بیشتر با عارضه زردی در نوزادان آشنا کنیم و به سؤالات متداولی که همواره پیش می‌آیند پاسخ دهیم. سؤالاتی از قبیل “زردی چند روز طول میکشد”، “از کجا بفهمم زردی نوزاد کم شده” و علائم بهبود زردی نوزاد”.

در ادامه مطلب با زردی آنلاین همراه باشید.

 

علائم زردی نوزاد

  • زردشدن پوست و سفیدی چشم: همان‌طور که از اسم زردی انتظار می‌رود شایع‌ترین علائم یرقان، زردشدن پوست و چشم‌ها است که معمولاً از صورت نوزاد شروع به پدیدارشدن می‌کند و رفته‌رفته به سمت سینه، ناف و درنهایت پای نوزاد پیشرفت می‌کند. شدت زردی به مواردی مانند مدت‌زمان گذشته از تولد نوزاد بستگی دارد.
  • ادرار پررنگ و تیره: به‌عنوان یکی‌ دیگر از علائم زردی، می‌توان به رنگ ادرار نوزاد اشاره کرد. ادرار فرزند دلبند شما ممکن است تیره‌تر و پررنگ‌تر از حد معمول باشد.
  • مدفوع کم‌رنگ: مدفوع نوزاد ممکن است قهوه‌ای کم‌رنگ مشابه به رنگ خاک رس باشد.
  • کسالت و بی‌حالی: ممکن است که کوچولوی زیبای شما، بی‌حال‌تر از حد معمول به نظر برسد و تمایل کمتری به شیر خوردن داشته باشد.
  • بی‌قراری یا گریه بی‌دلیل: نوزاد شما ممکن است کلافه باشد یا بیشتر از حد معمول احساس ناراحتی و گریه کند.

 

در صورت مشاهده هر یک از این علائم زردی در فرزند دلبند خود، می‌توانید در هر زمان از روز، با شماره 09124893650 با زردی‌آنلاین تماس بگیرید، از پزشکان مشاور ما مشاوره رایگان بگیرید و در سریع‌ترین زمان، دستگاه زردی نوزاد را با بهترین قیمت سفارش دهید.

 

نوزاد با چشم‌بند در حال خوابیدن در دستگاه زردی نوزاد

 

چگونه بفهمیم زردی نوزاد خوب شده؟

از سؤالات متداولی که خانواده‌های نگران از ما می‌پرسند و از دغدغه‌های همیشگی آن‌ها بوده است، می‌توانیم به “زردی بچه چگونه برطرف می‌شود” اشاره کنیم. در مواردی خانواده‌ها فرزندان خود را در بیمارستان بستری می‌کنند تا زردی آن‌ها درمان شود اما می‌دانیم که صرف هزینه و انرژی زیادی نیاز است تا فرزند دلبند خود را برای درمان به بیمارستان یا درمانگاه‌ها ببرید. در سراسر دنیا و ایران مدرن، بسیاری از خانواده‌های مسئولیت‌پذیر و نگران مانند شما، برای درمان آسان‌تر، سریع‌تر، بدون درد و کم‌هزینه‌تر زردی نوزاد با اجاره دستگاه زردی نوزاد می‌توانند در خانه و آغوش گرم خود، فرشته ناز خود را درمان کنند و همچنین در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی زیادی کنند.

ما در مقاله‌های مفصلی تحت عنوان “زردی نوزاد چیست؟” و “بهترین دستگاه زردی نوزاد چه ویژگی‌هایی دارد” نیز به طور کامل، راه‌های درمان و علائم دفع زردی نوزاد را شرح داده‌ایم و سعی داشته‌ایم تا بهتر شما را در فرایند درمان فرشته ناز خود، راهنمایی کرده باشیم.

پس از این‌که نوزاد در دستگاه فتوتراپی قرار می‌گیرد و دوره درمانی خود را می‌گذراند، کم‌کم علائم بهبود زردی در نوزاد به چشم می‌آیند که به ‌‌‌آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • رنگ مدفوع نوزاد بعد از فتوتراپی،به رنگ سبز تیره مایل به سیاه تبدیل می‌شود؛ درواقع به حالت نرمال و طبیعی باز می‌گردد. درصورتی‌که طبق اطلاعاتی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، مدفوع نوزاد در دوران زردی به رنگ زرد درمی‌آید.
  • اشتهای نوزاد به طرز قابل‌توجهی بیشتر از قبل می‌شود. پس از اجاره دستگاه زردی نوزاد، اشتهای او تا 1.5 برابر نسبت به طول دوره درمانی درمانافزایش پیدا می‌کند وضمن اینکه سرحال‌تر می‌شود، قوای بیشتری نیز پیدا می‌کند.
  • رنگ ادرار نوزاد در طول درمان زرد شده باشد، در انتهای درمان ادرار نوزادبی‌رنگ خواهد شد.

تمامی این تغییرات نشان‌دهنده این است که بیلی روبین خون نوزاد کاهش‌یافته و در آخر می‌فهمیم زردی نوزاد خوب شده است.

  • رنگ بدن و صورت نوزادتماماً به رنگ طبیعی درآمده و ممکن است فقط دور چشم نوزاد زرد به نظر برسد. در واقع رنگ طبیعی پوست نوزاد، برای ما پاسخ محکمی به این سؤال است که از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده. اما اصلاً نگران نشوید؛ چرا که باقی‌ماندن رنگ زرد در اطراف چشم نوزاد به‌خاطر چشم‌بند مخصوصی است که هنگام قراردادن نوزاد در دستگاه روی چشم‌های او می‌گذاریم. این چشم‌بند باعث می‌شود که نور آبی دستگاه فتوتراپی به زیر آن نفوذ نکن و اندکی بیلی‌روبین در این ناحیه باقی بماند که مقدار آن، طبیعی و کاملاً بی‌ضرر است. حتی می‌توانیم باتوجه‌به این تفاوت رنگ، دور چشم نوزاد را با دیگر اندام او مقایسه کنیم.

 

نوزاد خوابیده در دستگاه فتوتراپی با چشم‌بند

 

سؤالات متداول

کاملاً طبیعی است که قبل، بعد و در طول فرایند درمانی زردی نوزاد دلبند خود، سؤالاتی برای شما پیش بیاید. ما وظیفه خود می‌دانیم که شما را در تمام مراحل درمانی راهنمایی کنیم؛ به همین دلیل در ادامه مطلب، لیستی از سؤالات متداول دیگری که برای خانواده‌ها پیش می‌آید را برای شما فراهم و به آن‌ها پاسخ داده‌ایم.

زردی نوزاد چند روز طول میکشد

معمولا زردی در نوزاد تا 72 ساعت بعد از تولد او شروع می‌شود و پس از دو هفته به‌طورکامل برطرف می‌شود. در برخی از نوزادان زودرس که استعداد بیشتری در ابتلا به زردی دارند، بین 5 تا 7 روز بعد از تولدشان بروز می‌کند و گاهاً تا سه هفته ادامه می‌یابد. ما در مقاله‌ای تحت عنوان “عدد زردی نوزاد چیست“، جدولی از مقدار بیلی روبین خون نوزاد در دوران زردی قرار داده‌ایم که می‌تواند برای درک بهتر این موضوع مفید باشد.

از کجا بفهمیم زردی نوزاد برگشته

برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم که نوزاد پس از گذراندن دوره درمانی، توسط پزشک متخصص مورد آزمایش قرار می‌گیرد و دکتر پس از معاینه و حصول اطمینان از بهبود کامل نوزاد، روند درمانی را متوقف می‌کند. پس نیازی به نگرانی برای بازگشت زردی نیست.

 

زردی آنلاین، حامی خانواده‌ها در درمان زردی

در هر منطقه از غرب، شرق، شمال یا جنوب تهران که ساکن باشید، می‌توانید بدون نگرانی و در هر زمان از روز، برای اجاره دستگاه فتوتراپی اقدام نمایید و از مشاوره 24 ساعته و رایگان ما برای کسب اطلاعات از چگونگی کرایه دستگاه زردی بهره‌مند شوید.

حتماً تجربیات و نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و مطالب را برای دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید تا برای عزیزان شما نیز مفید واقع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *