شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی و چالش های احتمالی

تصویر نوزاد داخل دستگاه فتوتراپی همراه با شیشه شیر

بسیاری از نوزادان تازه‌متولدشده با مقداری زردی پوست به دنیا می‌آیند که این موضوع یک اختلال شایع در نوزادان است؛ اغلب طی دو تا چهار روز اول تولد، زردی بیشتر قابل‌توجه است.

پزشک شما ممکن است درمان را توصیه کند، در غیر این صورت زردی به‌خودی‌خود در مدت حدود دو هفته از بین می‌رود. یکی از روش‌هایی که معمولاً دکتر تجویز می‌کند، فتوتراپی است؛ ولی این روش نگرانی والدین نوزاد را به همراه دارد؛ مهم‌ترین دلیل ناراحتی والدین نوزادان مبتلا به زردی، نحوه شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی است. ما در اینجا – وبلاگ زردی آنلاین – حقایقی در مورد زردی و نکاتی برای شیردهی به نوزاد داخل دستگاه فتوتراپی آورده‌ایم.

شیر مادر، بهترین منبع تغذیه

شیر مادر دارای فواید زیادی برای نوزادان است؛ این فواید عبارتند از:

 • کاهش خطر ابتلا به عفونت: شیر مادر حاوی آنتی‌بادی‌هایی است که به محافظت از نوزاد در برابر عفونت کمک می‌کنند. این امر می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی را که می‌توانند باعث زردی شوند، کاهش دهد.
 • تقویت سیستم ایمنی: شیر مادر به تقویت سیستم ایمنی نوزاد کمک می‌کند تا با عفونت‌هایی که ممکن است در آینده رخ دهند، مقابله کند.
 • پیشگیری از آلرژی: شیر مادر به پیشگیری از آلرژی‌های غذایی و آسم در نوزادان کمک می‌کند.
 • بهبود سلامت گوارش: شیر مادر به هضم غذا در نوزاد کمک می‌کند. این امر می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به یبوست و سایر مشکلات گوارشی کمک کند.
 • کمک به رشد و نمو: شیر مادر به رشد و نمو نوزاد کمک می‌کند تا به وزن و قد مناسب برسد.

علاوه بر این، شیردهی به نوزاد مبتلا به زردی می‌تواند به کاهش زردی و بهبود وضعیت نوزاد کمک کند. این امر به این دلیل است که شیر مادر حاوی موادی است که به دفع بیلی‌روبین از بدن کمک می‌کنند.

تصویر نوزاد در آغوش مادرش برای شیر خوردن

 

نحوه شیردادن به نوزاد داخل دستگاه زردی

شیر مادر بهترین غذا برای نوزادان است، حتی اگر نوزاد تحت درمان زردی باشد، شیر مادر به نوزاد کمک می‌کند تا علاوه بر اینکه وزن خود را حفظ کند، از عفونت در خون نیز جلوگیری شود.

در پاسخ به این سؤال که آیا شیردادن به نوزاد زیر دستگاه زردی میسر است؟! باید بگوییم که بله! شیردهی به کودک وقتی داخل دستگاه فتوتراپی است، یک کار چالش‌برانگیز است، اما با رعایت نکات زیر می‌توان این کار را به‌راحتی انجام داد:

 • قبل از شروع شیردهی، دستگاه فتوتراپی را خاموش کنید. این کار به نوزاد کمک می‌کند تا به طور طبیعی شیر بخورد.
 • نوزاد را در حالتی قرار دهید که بتواند به‌راحتی شیر بخورد. می‌توانید نوزاد را در آغوش خود بگیرید یا او را روی یک سطح صاف قرار دهید.
 • شیردادن را به روشی که معمولاً انجام می‌دهید، انجام دهید.
 • می‌توانید از شیر دوشیده شده یا تحت شرایط خاص از شیرخشک استفاده کنید.
 • اگر نوزاد دلبندتان بی‌قرار است، سعی کنید او را با نوازش، صحبت‌کردن یا آوازخواندن آرام کنید.
 • اگر نوزاد شما به‌راحتی شیر نمی‌خورد، می‌توانید از شیشه شیر استفاده کنید.
 • نوزاد را در هر مرحله شیردهی کاملاً سیر کنید.

البته رژیم غذایی مادر برای از بین بردن زردی، از موارد مهمی است که در کنار تغذیه با شیر مادر باید رعایت شود.

چالش‌های احتمالی شیردادن به نوزاد زیر دستگاه فتوتراپی

 • نوزاد ممکن است به دلیل نور دستگاه فتوتراپی بی‌قرار باشد. در این صورت، می‌توانید سعی کنید نوزاد را در مکانی آرام و تاریک شیر دهید.
 • نوزاد ممکن است به دلیل گرمای دستگاه فتوتراپی احساس ناراحتی کند. در این صورت، می‌توانید سعی کنید نوزاد را در مکانی خنک‌تر شیر دهید.
 • چشم‌بند ممکن است برای نوزاد ناراحت‌کننده باشد. در این صورت، می‌توانید سعی کنید از چشم‌بند نرم‌تر یا بدون بند استفاده کنید؛ همچنین در هنگام شیر دهی مواظب کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی باشید که آسیبی حتی اندک به چشمان دلبندتان وارد نشود.
 • ممکن است شیردهی در موقعیتی که نوزاد را به طور کامل برهنه کرده‌اید دشوار باشد. در این صورت، می‌توانید سعی کنید از یک ملحفه یا حوله برای پوشاندن نوزاد استفاده کنید.

زردی پوست نوزاد نتیجه چیست؟

زردی نوزاد چیست؟ زردی زمانی رخ می‌دهد که سطح بیلی‌روبین در خون نوزاد بالا باشد، علائم اولیه زردی، زردشدن پوست و چشم است. هنگامی که نوزاد در رحم مادر درحال‌ رشد است، بیلی‌روبین توسط مادر از بدن او خارج می‌کند. پس از تولد، کبد نوزاد شروع به انجام این کار می‌کند. در برخی موارد، کمی زمان می‌برد تا کبد نوزاد به طور مؤثر بیلی‌روبین را از طریق مدفوع خارج کند.

چه عواملی باعث ایجاد زردی می شود؟

 • نوزاد در یک زایمان سخت دچار کبودی شود.
 • گروه خونی نوزاد با گروه خونی مادر متفاوت باشد.
 • وجود عفونت در نوزاد یا مادر
 • تأخیر در دفع مدفوع
 • خوب تغذیه نکند و در نتیجه از بدو تولد بیش از 7 درصد کاهش وزن داشته باشد.
 • نوزاد زود به دنیا بیاید (هفته 34 تا 38 بارداری).
 • مادر مبتلا به دیابت یا حساسیت Rh باشد.
نوزاد در آغوش مادر

 

درمان زردی با فتوتراپی

فتوتراپی رایج‌ترین درمان برای زردی است که با قراردادن نوزاد به‌صورت مستقیم زیر نور آبی خاص یا روی تخت که حاوی این نور آبی ویژه باشد، انجام می‌شود. دستگاه‌های درمان زردی نوزاد با روش‌های نوردرمانی بهترین راهکار جهت بهبودی سریع‌تر زردی نوزادان محسوب می‌شوند.

دستگاه فتوتراپی طی فرایندهای خاص خود به کاهش بیلی‌روبین موجود در خون نوزاد می‌پردازد و با تبدیل این ماده به عناصر جزئی‌تر آن‌ها را از طریق ادرار و مدفوع نوزاد دفع می‌کند.

اگر فتوتراپی توصیه شود؛ می‌توانید با اجاره دستگاه زردی از مجموعه زردی آنلاین به شماره 09124893650 تماس بگیرید که با پشتیبانی 24 ساعته در خدمت شما هستند. شما می‌توانید درمان را به خانه ببرید که موجب می‌شود شیردادن توسط مادر بدون وقفه ادامه یابد. افزایش تغذیه و استفاده از چراغ‌های دفع بیلی‌روبین به طور مؤثر سطح بیلی‌روبین را کاهش می‌دهد.

سرعت‌بخشیدن به درمان زردی

زردی یک بیماری طبیعی است که بیشتر نوزادان در مدت کوتاهی پس از تولد به آن مبتلا می‌شوند، بنابراین راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. بااین‌حال، می‌توانید اقداماتی را انجام دهید که می‌تواند از بدتر شدن زردی و از ایجاد عوارض خطرناک جلوگیری کند:

 • هر چه زودتر شیردادن را شروع کنید؛ مطالعات نشان می‌دهد که شیردهی زودهنگام با مشکلات کمتر و میزان موفقیت بالاتری در روند بهبود همراه است.
 • با یک مشاور شیردهی همکاری کنید تا مطمئن شوید که چگونه به‌درستی به کودک خود شیر بدهید.
 • اطمینان حاصل کنید که در چند هفته اول پس از تولد به طور مداوم در طول روز به کودک خود شیر می‌دهید.
 • از مصرف مکمل شیر مادر یا قطع شیردهی خودداری کنید.

به‌طورکلی، زردی در نوزادان جای نگرانی ندارد این بیماری به‌سادگی درمان می‌شود که با روش‌های مناسب و نظارت دقیق قابل‌مدیریت است. حتی اگر کودک شما در کاهش سطح بیلی‌روبین خون مشکل دارد، پزشکان به درمان و ابزار لازم برای رهایی از این بیماری مجهز هستند و مهم‌ترین نکته این است که شیر مادر یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به زردی است. همچنین برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله سریع‌ترین راه درمان زردی را مطالعه کنید.

تصویر نوزاد دارای زردی داخل دستگاه فتوتراپی و شیشه شیر برای شیردادن به ان زیر دستگاه

 

اجاره دستگاه فتوتراپی در خانه

سریع‌ترین روش درمان زردی نوزاد، دستگاه فتوتراپی (نوردرمانی) است. بدون شک برای همه ما راحت‌تر است تا کارهایی که باید در طول روز انجام شوند را در خانه انجام بدهیم؛ زردی آنلاین همراه شماست تا بتوانید با اجاره دستگاه فتوتراپی به بهترین شکل ممکن و با قیمتی مناسب کودک خود را در داخل منزلتان درمان کنید.

شما می‌توانید برای مشاوره و اجاره دستگاه زردی نوزاد، با کارشناسان ما به شماره 09124893650 تماس بگیرید. تیم زردی آنلاین با سابقه‌ای درخشان و پشتیبانی 24 ساعته در خدمت شما عزیزان است تا با راهنمایی و اجاره دستگاه زردی نوزاد در تهران و کرج، به درمان زردی فرزند دلبندتان کمک کند.

در آخر اگر در این زمینه تجربه یا پیشنهادی دارید می‌توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

14 دیدگاه برای “شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی و چالش های احتمالی

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام ملیکا عزیز
   شیر مادر بهترین غذا برای نوزادان است، حتی اگر نوزاد تحت درمان زردی باشد، نباید شیردادن به نوزاد قطع شود.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام خانم موسوی عزیز
   شیر مادر حاوی آنتی‌بادی‌هایی است که به محافظت از نوزاد در برابر عفونت کمک می‌کنند. این امر می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی را که می‌توانند باعث زردی شوند، کاهش دهد.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام مهلا عزیز
   هر چه زودتر شیردادن را شروع کنید و به هیچ عنوان شیردادن را قطع نکنید، مطالعات نشان می‌دهد که شیردهی زودهنگام با مشکلات کمتر و میزان موفقیت بالاتری در روند بهبود همراه است.

 1. کامیار گفته:

  سلام.اگر ۲ساعتی که نوزاد زیر دسگاه قرار داره بهش شیرخشک بدم و نیم ساعتی که بیرون بایدباشه شیر مادر رو بخوره مشکلی داره؟؟؟اخه زیردستگاه بیقراری میکنه.یا امکانش هست همینطور که زیر دستگاه گذاشتیم مادر کنارش بخوابه بهش شیرشو بده؟؟

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام کامیار عزیز
   بهتر است تا به فرشته ناز خود هنگامی که در دستگاه زردی قرار دارد شیر ندهید؛ زیرا امکان برگرداندن شیر بسیار زیاد است. بهترین حالت شیر دادن به نوزاد در آغوش مادر است.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام رضاییان عزیز
   استفاده از قطره بیلی ناستر، شیرخشت و ترنجبین که ریشه گیاهی دارند و در کنار اجاره دستگاه زردی برای بهبود زردی نوزاد به‌کار می‌روند، بسیار توصیه می‌شوند.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام نازنین عزیز
   شیر دادن به فرزند خود در حینی که زیر تابش دستگاه زردی قرار دارد توصیه نمی‌شود؛ بلکه باید پس از گذشت مدتی که پزشک تعیین کرده‌است او را بیرون بیاورید تا هم بتوانید به فرزند عزیز خود شیر بدهید و هم او بتواند استراحت کند.

  • زردی آنلاین گفته:

   سلام ساجده عزیز
   یکی از علائم زردی در نوزادان، بی‌قراری و احساس ناراحتی مداوم است؛ اما اگر نوزاد شما زیر دستگاه احساس بدی دارد، او را بیرون بیاورید تا آرام شود و کمی استراحت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *